Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ŠTÍTNA ŽĽAZA PRÍZNAKY - VYPADÁVANIE VLASOV
ŠTÍTNA ŽĽAZA PRÍZNAKY - VYPADÁVANIE VLASOV

ŠTÍTNA ŽĽAZA PRÍZNAKY - VYPADÁVANIE VLASOV

 

štítna žľaza systémŠtítna žľaza a príznaky ako môže byť aj vypadávanie vlasov je veľmi zriedkavé. Pozrime sa na to, ale detajlnejšie.

Abnormálne zmeny hormónov sú často príčinou vypadávania vlasov aj keď, možno prekvapivo, sú zodpovedné len za malé množstvo prípadov. tohto strastiplného symptómu. Je mnoho ďalších dôvodov, ktoré môžu viesť k vypadávaniu vlasov; niektoré vypadávania vlasov sú súčasťou normálneho života. Ženy po pôrode a v čase menopauzy môžu prísť o vlasy a takmer každý človek stratí nejaké vlasy do doby dosiahnutia dospelosti. Starším mužom a ženám sa vyvíja plešatosť v rôznych stupňoch, čo je do značnej miery spôsobené genetickými faktormi.

Ľudské vlasy nerastú nepretržite. Každý vlasový folikul (jednotka výroby vlasov) prechádza fázou rastu, počas ktorých vlasy
predlžuje, nasleduje obdobie pokoja (ďalej len telogénna fáza). Jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov sa nazýva "telogénny výpar". To môže byť vyvolané akoukoľvek ťažkou chorobou, napríklad zápalom pľúc, alebo veľkou operáciou. Obrana tela voči chorobe a stres spôsobí, že všetky vlasové folikuly idú do pokojovej fázy a rast vlasov sa dočasne zastaví. Pretože ľudský vlasový cyklus je dlhý (niekoľko mesiacov), môže byť vypadávanie vlasov zrejmé po dobu niekoľkých mesiacov, poiaľ bude pretrvávať choroba. Takáto strata vlasov je prechodná.

 

Vypadávanie vlasov a ochorenie štítnej žľazy

 

Ťažká a dlhá hypotyreóza a hypertyreóza môže spôsobiť stratu vlasov. Vypadávanie je zvyčajne rovnomerné na celej časti hlavy. Opätovný rast začne po úspešnej liečbe ochorenia štítnej žľazy, aj keď to bude trvať niekoľko mesiacov a môžu byť neúplné. Je nezvyčajné aby len mierne (napr. Subklinické) hypotyreózy alebo hypertyroidizmu, alebo krátkodobým problémom so štítnou žľazou spôsobilo vypadávanie vlasov.

Niektoré formy hypotyreózy a hypertyroidizmu sú náhle a sú diagnostikované čoskoro, zatiaľ čo iné môžu byť prítomné po celé mesiace, alebo roky pred stanovením diagnózy. Vypadávanie vlasov v dôsledku ochorenia štítnej žľazy sa prejaví niekoľko mesiacov po nástupe ochorenia štítnej žľazy. To je vzhľadom k dlhému vlasovému cyklu. V takých prípadoch, paradoxne vypadávanie vlasov môže nasledovať po nasadení liekov na liečbu štítnej žľazy, ktoré mohli byť zle diagnostikované, čo vedie k ukončeniu liečby, čo môže ešte zhoršiť vypadávanie vlasov.


Vypadávanie vlasov a liečba na antifunkčnosť-štítnej žľazy


Lieky proti štítnej žľazy (karbimazol a propyltiouracyl) môžu v zriedkavých prípadoch spôsobiť difúzne vypadávanie vlasov. Je veľmi ťažké zistiť, či je strata vlasov kvôli účinkom predchádzajúcej zvýšenej činnosť štítnej žľazy alebo liekov na anti funkčnosť-štítnej žľazy. So všetkou pravdepodobnosťou lieky na anti-štítnu žľazu nie sú príčinou a tak je nezvyčajné, aby sa museli hľadať alternatívne lieky na hypertyreózu. Radioiodine nespôsobuje vypadávanie vlasov.


Vypadávanie vlasov spojené s autoimunitným ochorením štítnej žľazy


Väčšina ľudí s hypo- alebo hyper-thyroidism majú autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Ak osoba má jedno autoimunitné ochorenie on / ona je skôr pravdepodobné ako u ných vyvinúť si nejaký iný autoimunitný stav. Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov, ktorá sa vyskytuje u ľudí s autoimunitným ochorením štítnej žľazy častejšie, než sa očakávalo. Na rozdiel od typov difúzneho vypadávania vlasov (popísaný vyššie), alopecia areata spôsobuje nerovnomerné, často kruhové, oblasti vypadávania vlasov. Vo väčšine prípadov je tento stav prechodný a nepostupuje, ale nanešťastie to môže spôsobiť významnú plešatosť. Existujú aj iné vzácne autoimunitné stavy, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov od jaziev (napr. Lupus erythematosus), ktoré sú spojené s autoimunitnými chorobami štítnej žľazy. Syndróm polycystických ovárií je tiež spájaný s autoimunitným ochorením štítnej žľazy a môže a prejavuje sa ako difúzne vypadávanie vlasov; Ostatné vlastnosti sú nepravidelná menštruácia, obezita a akné.


Vyšetrenie štítnej žľazy a vypadávanie vlasov


Pokiaľ dochádza k vypadávaniu vlasov v nadmernom množstve a máte obavy, mali by ste požiadať o radu od svojho praktického lekára. Je to nezvyčajné, aby ochorenie štítnej žľazy spôsobovalo vypadávanie vlasov bez ďalších príznakov ako nadmernej alebo zníženej činnosť štítnej žľazy. Váš lekár rozhodne, či je vhodné, aby ste podstúpili ďalšie testy a vylúčili iné príčiny vypadávania vlasov, ako je nedostatok železa napr. Niekedy je potrebné odporúčanie k špecialistovi o pleť, na presnejšiu diagnózu.

O nás

Naša spoločnosť sa už od roku 2009 zaoberá vlasovou problematikou. Spolupracujeme s odborníkmi z Nemecka a Kanady.

Náš unikátny zahusťovač vlasov si za 11 rokov na Slovensku našiel už veľa spokojných zákazníkov. Sme radi, že vám môžeme pomôcť pri riešení riedkych vlasov. Budeme sa aj naďalej snažiť splniť vaše očakávania. Team HairFor2

Recenzie

RECENZIE HEUREKA

UŽ 11 ROKOV NA SLOVENSKU

OKAMŽITÉ VRÁTENIE SUMY DO 60 DNÍ

DORUČENIE DO 2 DNÍ